Zpět na úvodní stránku

Tomáš Ptáček
SCRABBLISTOVY BIOLOGICKÉ HODINY

Scrabblové Ucho
Přichází do scrabblového klubu vybaven základními znalostmi jazyka s naivní představou, že čeština je zcela bezelstná, hodná matička. Nezatížen strategií a šílenostmi scrabblového slovníku dává vyniknout ostatním kategoriím. Často až po příchodu domů si uvědomuje, že slovo "pes" s žolíkem nebude to pravé ořechové. Z úcty ke zkušenějším zásadně neprotestuje ani proti největším zhovadilostem. Pokud v sobě nalezne tu špetku drzosti, stačí ostřílenějším borcům použít osvědčenou formulku "No to je přece jasné". Na slabší jedince postačí shovívavý úsměv. Provinilý ruměnec na tváři drzouna svědčí o tom, že si uvědomuje, že "šlápl vedle". Bohužel či bohudík tato kategorie nám už vymírá !

Vlčáci
Překonali dětské období, "už nevalí do plenek". Pojem úcta se u nich pomalu vytrácí, jejich dravost začíná činit problémy. Drzost se zcela zabydlela v jejich hře. První výhry v nich vypěstovali až zvířecí žravost. Vlčákova prohra není soupeřova zásluha, ale soubor nešťastných okolností, eventuelně vlastních chyb. Chudák scrabblista bývá často pozřen i se svým přesvědčením, že je přece o stupínek výš. POZOR ! Vlčák ještě není zatížen sedmičkovým syndromem a při pokládání celého slova u něho nedochází ke známému třesu prstů. Zaplať pánbů za ně !

Scrabblista
Tento vývojový druh má tendence zabíhat do obou sousedních kategorií. Při prohrách, zvláště s vlčáky (mimochodem tyto jsou velmi bolestivé), zavzpomíná na bývalá léta a vysvětluje je výše vzpomenutými důvody. Naopak po sérii výher se jeho ego otírá až o kategorii Mistr. Od vlčáků se liší hlavně počtem odehraných partií a schopností občas uznat kvalitu soupeřů. U naprosté většiny scrabblistů dojde v této kategorii k tzv. zatavení a zůstanou zde až do své scrabblové smrti. Tato skupina je nejpočetnější a boje mezi nimi patří mezi nejlítější.

Mistr
Jen několika málo vyvoleným se dostalo té pocty stanout na piedestalu nejvyšším. Mistr dokáže proměnit vodu ve víno a někdy se zdá že i "ů" v žolíka. Jeho kombinační schopnosti a potřebná dávka štěstí dosáhnou vždy v listopadu vrcholu.Bolestí této kategorie je, že ne všichni, kterým by slušela, na ni kdy dosáhnou. Bohužel dosahují vrcholu např. v lednu, únoru apod. Úcta k mistrům se často projevuje jen navenek. Vždyť ve scrabblových kuloárech je vedle umístění v turnajích právě porážka Mistra tím nejhodnotnějším tématem. Vítěz nad Mistrem přebírá v očích ostatních část jeho schopností. Mistr občas utrousí nějaké to moudro k nám do údolí.

Bývalý Mistr
V jeho prořídlých šedinách se zračí všechna scrabblová moudrost světa. Jeho vrásčitá, hlubokými jizvami rozbrázděná tvář, jakoby vyprávěla. Vidíš v ní všechny urputné bitvy na scrabblovém poli, všechna vítězství i slavné prohry. Těší se všeobecné úctě, a to i u vlčáků. Sedává na zápraží scrabblového klubu, přikryt teplým plédem zasněně hledí do dáli. Rady jím udělované jsou upřímné bez povýšenosti. Za pivo a cigárko rád zavzpomíná ...

Zpět na úvodní stránku